PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE

POZNAWANIE PACJENTA W TERAPII ERICKSONOWSKIEJ - KRZYSZTOF KLAJS
KUP KSIĄŻKĘ

„Krzysztof Klajs «jest po stronie pacjenta»: nie klasyfikuje go, nie zamyka w suchych diagnozach, lecz dąży do zrozumienia jego przeżyć oraz do znalezienia dróg pomocy. W tym podejściu zmiana nie jest osiągana poprzez tropienie deficytów i urazów, lecz – już od pierwszego spotkania z pacjentem – poprzez docieranie do zasobów. Perspektywa indywidualna przeplata się tutaj z perspektywą systemową. Książka jest napisana  przez doświadczonego i wnikliwego praktyka, a liczne przykłady czynią podróż w świat psychoterapii przygodą wręcz fascynującą tak dla początkujących, jak i dla doświadczonych terapeutów” – prof. Bogdan de Barbaro


Pierwsze polskie syntetyczne i wielowymiarowe ujęcie psychoterapii ericksonowskiej.

Co czyni tę książkę wyjątkową na rynku polskim:
* Zawiera liczne przykłady z sesji terapeutycznych i historie pacjentów opatrzone komentarzami i refleksjami autora.
* Odsłania sposób myślenia terapeuty w nurcie ericksonowskim – na czym się koncentruje i jakie  znaczenia nadaje temu, co widzi, słyszy i czuje.
* Przedstawia w sposób zwięzły metody pracy z pacjentem, m.in. wykorzystanie zjawisk transowych, rozpoznawaniem systemów rodzinnych, rozwijanie hipotez diagnostycznych.
* Zwraca uwagę, że nie tylko pacjent, ale i terapeuta jest indywidualnością, z właściwą sobie niepowtarzalną wrażliwością diagnostyczną; pomocą w  rozwijaniu tej wrażliwości może być niniejsza książka.


 

MĘŻCZYZNA OD PODSZEWKI - KRZYSZTOF KLAJS, IRENA STANISŁAWSKA

Książka lekka i przyjemna o sprawach bardzo ważnych nie tylko dla mężczyzn. Powstała z potrzeby serca... kobiecego, po to by lepiej mężczyzn zrozumieć. Wnikliwe kobiece pytania, zadawane doświadczonemu terapeucie - odkrywają te męskie sprawy, o których mężczyźni zwykle nie potrafią lub boją się mówić: od niepokoju związanego z nieznaną im wrażliwością, reakcją na zdradę - własną lub najbliższej osoby, po lęki związane z seksem i własnym zdrowiem.

„Współpracując całe lata z najróżniejszymi miesięcznikami, zauważyłam, że w prasie kobiecej aż roi się od porad. W męskiej - niekoniecznie, a na psychologię nie ma miejsca. Mężczyzna ma być silny, zwarty, gotowy. Rozterki i pytania zostawia kobietom. Jako osoba przekorna zaryzykowałam stwierdzenie, że również mężczyzna myśli. Lecz aby nadmiernie Was nie obciążać, daję Wam książkę lekką, przyjemną i łatwą. Jeśli jednak nie poradzicie sobie z lekturą (w trakcie jej powstawania dowiedziałam się, że mężczyzna nie mówi i nie czyta) - przekażcie ją swojej partnerce. Bo chociaż podobno kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa, może w końcu się dogadamy?”
                                                                                                                                                             Irena Stanisławska 

 


 

Klienten kennenlernen – Diagnosen dynamisch utilisieren

Beispiele aus der therapeutischen Praxis illustrieren, wie es gelingen kann, therapeutische Veränderungen herbeizuführen und einen Weg einzuschlagen, der zu Gesundheit, Wachstum und Entwicklung führt.


 

ARTYKUŁY

 

2016 Klajs K., "Jay Haley — twórca strategicznej terapii rodzin", K. Bierzyński (red.), Psychoterapia 2 (177) , (s. 17-28), Kraków: Komitet Redakcyjno - Wydawniczy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

 2011 Klajs K.,  Lipman L.  Terapia Ericksonowska.  W: L. Grzesiuk, H. Suszek  (red.),  "Psychoterapia.  Szkoły i metody, Podręcznik Akademicki", (s. 283 - 297). Warszawa: ENETEIA.2011 Klajs K.  Hipnoza  Ericksonowska.  W: L. Grzesiuk, H. Suszek (red.), "Psychoterapia.  Szkoły i metody,  Podręcznik Akademicki", (s. 513 - 520). Warszawa: ENETEIA.